“Kart Atmak” nedir?

Eksi Sozluk duygularima tercuman olmus!! Asagida bir kac ornek mevcut, bu yeni yil icin yakin arkadaslarima usenmeyip kart yazmamin sebebidir bu yazanlar!!

 

benim yaşımdaki (24) insanların çocukluklarında mutlaka yaptıkları şey. yeni yılda, bayramlarda elyazısıyla iyi dileklerimizi iliştirirdik, kartların en güzelini alabilmek için gerekirse para biriktirirdik. çocuklukta yeri leblebi tozu ve cinonun arasındadır kart atmanın..

yüreği ve duyguları elektronikleşmemiş insanların hâlâ kullandıkları kutlama çeşidi. el yazısıyla günün anlam ve önemine dair yazılan küçük bir not, sanal ortamda yapılan gösterişli kutlamalardan çok daha kalıcı ve somuttur.

eskiden çok eskiden insanların bayramlarda ve yılbaşlarında uzakta yaşayan akrabalarına, arkadaşlarına tebrik kartı göndermeleri adetiydi. tercihan yılbaşı kartları simli olur üzerinde noel baba, noel baba ve kızağı, noel ağacı,elveda eski yıl merhaba yeni yıl, uzayda eski yılı kırpıp yıldız yapan noel baba resimleri olur ve bu kartla yeni yılımızın bize sağlık mutluluk falan gibi güzel şeyler getirmesi dilenirdi. yine tercihan kurban bayramında gönderilenlerinde kınalı kuzular, boynuzlu koçlar, koça ot yedirmeye çalışan küçük kızların olduğu kartlar gönderilir kurban bayramı kutlanırdı. maalesef zamanla unutulan adetlerimizden birisi oldu kart atmak.