Oncelikle biraz eksi sozluk bilgisi:

Notre dame’ın hemen sol tarafında kalan iki dükkandan oluşan; kitap kokularını içinize çekebileceğiniz, sıcak bir kitapçı. çalışanlarının yabancı ve öğrenci olması, giriş katta arka tarafta bulunan piyanonun üzerinde ‘play me’ yazması, sahibi olan george whitman ‘ın hemen üst katta yaşaması, -yatağını ve odasını üst kata çıktığınız takdirde görebiliyorsunuz.-dışarıdaki açık raflarda ucuza, ikinci el kitapların satılması ile pek şahane bir yerdir. ayrıca hafta sonları mutlaka bir etkinlik olur. söyleşi ya da atölye şeklinde herkesin katılımına açık ve ingilizce.

a moveable feast de hemingway, odeon sokagi 12. cadde de kendisi de bir yazar olan sylvia beach in kitapci dükkani olarak anlatır burayı. donemin paris inde joyce undan henry james ine, scott fitzgeraldin dan gertude stein a onlarca yazarla arkadaslik eden sylvia beach, kitap kiralama, gerektiginde genc ernest’e borc verme gibi guzel aliskanliklari da olan dunya tatlisi bir kadındır. ulysses in ilk yayıncısı olmak gibi bir cok ozel bir ayrıcalıgı da vardır.

bilahare “hemingway adventure” belgeselinde yazarin pesinde ulke ulke gezen michael palin sayesinde kitapcinin simdiki halini de gorme sansina eristim. sylvia hn. coktan ebediyete intikal etse de okur dostu kitabevi/kutuphane, george whitman adlı amerikalı sayesinde hala faaliyette.

Her Paris´e gidisimde onunden gectigim, cok kalabalik , cok turistik bir kitapciydi burasi benim icin, o kadar! Sonra bir suru filmde kullandilar burayi, daha da meshur bir yer oldu…

Bu gidisimizde ilk defa iceriye girdik, ziyaret ettik… Cok farkli bir hikayesi varmis meger bu kitapcinin… Yasayan bir yermis aslinda… Giderseniz Paris´e, mutlaka bu kitapciyi listenize ekleyin… Yalniz unutmayin, fiyatlar Gibert Jeune´da cok daha uygun!!
IMG_5352

IMG_5356

IMG_5358

IMG_5365

IMG_5372

IMG_5373